Temat: mukowiscydoza

Mam na imię Olga i chciałabym sie dowiedzieć jak to możliwe iż pierwsze dziecko mojej siostry nie zachorowało na mukowiscydozę natomiast drugie tak?Czy mógłby mi to ktoś racjonalnie wytłumaczyć

2

Odp: mukowiscydoza

Dzieci rodzą się z mukowiscydozą.  Aby dziecko było chore oboje rodziców musi być nosicielami wadliwego genu. Mukowiscydozę dziedziczy się recesywnie autosomalnie czyli aby dziecko było chore musi "dostać" od kazdego z rodziców po wadliwym genie. Na to, że dziecko urodzi się chore jest tylko 25% szansy. Jedno z dzieci twojej siostry odziedziczyło 2 wadliwe geny a drugie mogło uzyskać np jeden wadliwy a drugi "dobry". Wejdz na stronę http://www.ptwm.org.pl/pages_pl/index.php?id=2 tam jest ładnie rozrysowane dziedziczenie.
Pozdrawiam
Magda

3

Odp: mukowiscydoza

Witam, oczywiscie ze to mozliwe... nie wszystkie dzieci musza byc chore... ja jestem tez chora moja siostra nie jest.. poprostu odziedziczylam geny od rodzicow te chore... bo kazdy z rodzicow ma wadliwy 1 gen, bo sa nosicielami i wlasnie drugie dziecko twojej siostry odziedziczylo rowniez te wadliwe geny... pierwsze dziecko twojej siostry.. jest zdrowe albo jest nosicielem... musialaby zrobic badania genetyczne aby wykluczyc nosicielstwo... pozdrawiam...