Temat: Flutter
Poszukując urządzeń do oczyszczania drzewa oskrzelowego natrafiłem na FLUTTER VRP1. Oto kilka przydatnych informacji dla chorych.
Flutter VRP1 to urządzenie do oczyszczania drzewa oskrzelowego z wydzieliny. Jest wskazane do stosowania przy: mukowiscydozie, astmie, POChP, COPD, bronchicie spastycznym.
Cechy urządzenia:
prosta obsługa
łatwość sterylizacji
odporność na wysokie temperatury
opór wydechowy połączony z wibracją
niewielkie rozmiary
Praca z urządzeniem polega na wydychaniu powietrza poprzez Flutter. Należy nabrać powietrze do płuc, wykonać głęboki wdech ale nie napełniając płuc do samego końca. Następnie ustami objąć ustnik i ułożyć Flutter pod właściwym kątem. Po wdechu należy wstrzymać oddech na 2-3 sekundy i wykonać zdecydowany wydech. Zbyt silny bądź szybki wydech nie pozwoli na wystąpienie wibracji i rezonansu. Wibracja przenosi się do wewnątrz oskrzeli i pomaga w oderwaniu, odklejeniu wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Zmniejsza jej lepkość co ułatwia sekrecje. W zależności od konta pochylenia Fluttera otrzymujemy różną amplitudę drgań pomiędzy 6 a 26 Hz . Drgania i zmiennedodatnie ciśnienie wydechowe wytwarza kulka unosząc się i opadając wewnątrz stożka wynosi ono od 0,8 cm. do 25 cm. słupa wody.
Istnieje możliwość modulacji ciśnienia i częstości drgań poprzez zmianę pochylenia urządzenia.
Prosimy skoncentrować się na odczuwaniu drgań wywołanych w klatce piersiowej gdyż to od nich zależy skuteczność terapii. Wydech powinien być nieco głębszy niż podczas normalnego oddychania. Już w tym momencie może pojawić się nagła potrzeba kaszlu. Należy postarać się ją przezwyciężyć i wykonać kolejne 5-10-ciu wydechów przez Flutter aby upłynnić możliwie dużą ilość wydzieliny i przemieścić ją wraz z wydechami w górne partie dróg oddechowych.
Podczas powyższych czynności bardzo ważne jest aby nabierać powietrze powoli, wstrzymywać wydech przez 2 do 3 sekund przed wydechem i starać się powstrzymać od kaszlu.
Po sesji 5-10-ciu wydechów przez Flutter należy wykonać ćwiczenia efektywnego kaszlu np. :
wielokrotne pokasływanie na jednym wydechu
maksymalnie szybki głęboki wydech
głośne wymawianie głoski „R'' w czasie całego wydechu (autowibracja)
wypuszczanie powietrza na raty z przyspieszaniem i zwalnianiem tempa wydechu
wielokrotny kaszel poprzez w połowie zamknięte usta
Najlepsze efekty osiąga się stosując Flutter regularnie. Zaleca się stosowanie urządzenia tak często jak to możliwe, a w szczególności wtedy kiedy odczuwają Państwo trudności w oddychaniu bądź odnoszą wrażenie zwężenia światła oskrzeli wywołanej zalegającą wydzieliną.
Przed zastosowaniem urządzenia należy wypić szklankę ciepłego płynu. Ciepło z przełyku ogrzeje oskrzela i pomoże je rozszerzyć. Ten bronchodylatacyjny efekt można osiągnąć także poprzez ogrzanie klatki piersiowej specjalnymi woreczkami do okładów ciepło-zimnych układanych na mostku lub użyciem termoforu.
Początkowo radzimy wykonywać serię 10-15 przedłużonych wydechów co godzinę. U większości chorych zaleca się 3-4 pięciominutowych sesji dziennie. Mają one oczyścić drzewo oskrzelowe, upłynnić wydzielinę. Wydechy można wykonywać w pozycji siedzącej jak w pozycji Trendelenburga gdzie obręcz biodrowa jest usytuowana wyżej niż pas barkowy. Pozycja ta ułatwi spływanie, przemieszczanie wydzieliny z mniejszych do większych oskrzeli. Pozycję tą można stosować układając się na boku prawym lub lewym albo na brzuchu. Aby osiągnąć taką pozycję należy podłożyć pod biodra poduszkę a głowę położyć niżej.
W szczególnych przypadkach upłynnienie wydzieliny jest trudniejsze i wymaga sesji przedłużonych. Osoby chorujące na mukowiscydozę mogą wymagać sesji trwających 20-30, a nawet 40 minut.
Flutter należy myć i sterylizować w temperaturze do 120 stopni Celsiusza. Nie należy myć urządzenia substancjami zawierającymi chlor. Aby oczyścić urządzenie należy odkręcić perforowaną osłonę wyjąć kulę i stożek, umyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła lub detergentu, wypłukać, osuszyć i złożyć w całość. Czynności powtarzać po każdej sesji ćwiczeń z urządzeniem.
Przeciwwskazania: odma opłucnową, krwioplucie, nadreaktywność oskrzeli
mgr Rafał Piliński